Маслов Леонід

Дніпро - Здолбунов

Маслов Леонід

18 квітня 1909 - народився Леонід Миколайович Маслов в м. Катеринослав (Дніпро). Український інженер-архітектор, визначний дослідник церковної та світської архітектури Західної Волині, міжвоєнної доби. Батько правник Микола Васильовича Маслова з м. Лубен на Полтавщині, у молоді роки член Української студентської громади м. Санкт-Петербурга, під час Національної революції 1917–1921 років - член уряду Української Народної Республіки, директор канцелярії Малої Ради Міністрів.
1920 - родина емігрує до Польщі, у Західну Волинь. Пізніше сім'я Маслових переїхала до Луцька. Родина оселилися на вул. Коперника 9, пізніше – на вул. Болеслава Хороброго 15 (проспект Волі).
1929 - закінчив природничо-математичний відділ гімназії в м. Влоцлавек.
- закінчив архітектурний відділ Варшавської політехніки, був членом українського мистецького гуртка «Спокій», брав участь у виставках. Архітектори Л. Маслов, О. і С. Тимошенко створили у межах "Спокою" окрему секцію архітекторів.
1931 - як студент проходив практику в Луцьку при дирекції громадських робіт.
1933–1934 - практика при міському управлінні на реставраційних роботах Луцького замку. У вільний час фотографував та обстежував волинські церкви та інші пам’ятки архітектури.
1935 - 1937 - заступник керівника робіт на будівництві Любомльського повітового староства. Водночас він збирав матеріали про навколишні давні архітектурні споруди, співпрацює з Народним музеєм у Львові.
1937 - секретар технічного відділу Луцького магістрату.
1939 - одружився з Євгенією Іванівною Дублянською, яка 24 грудня 1941 року народила доньку Віру.
Прихід на Західну Волинь більшовицького режиму, що реально загрожував арештом, змушують молоду сім'ю шукати порятунку на тій території Другої Речі Посполитої, яка була окупованою гітлерівською Німеччиною.
Маслов працює архітектором у Варшаві, пізніше - у Кракові.
1941 - подружжя Маслових у вересні переїздить до Здолбунова, що на Рівненщині. Тут Леонід Миколайович працює інженером, водночас він викладає в Рівненській будівельній школі, спілкується з науковцями та видавцями Києва та Львова, отримує нагороди за конкурси на найкращі проекти меблів, що відбувалися у Львові.
1943 - Леоніда Маслова як заручника у відповідь на акцію рівненських підпільників заарештовують гітлерівці й кидають у місцеву в'язницю.
17 серпня 1943 - був розстріляний німцями в Здолбунові.
Леонід Маслов започаткував дослідження української дерев’яної церковної архітектурної спадщини Волині, Холмщини, Підляшшя та Лемківщини. Перший дослідник історії української архітектури Волині, який за часів Польщі видав свої праці українською мовою і зробив значний внесок у дослідження і пропаганду історико-культурної спадщини України.
1999 - започатковано обласну архітектурно-мистецьку премію імені Леоніда Маслова (до 90-річчя від дня народження архітектора).
Праці:
"Дерев'яні церкви Холмщини та Підляшшя" (1941 р.)
"Архітектура старого Луцька" (1939 р.)
"Одне надійне життя…" (до 100-річчя від дня народження Леоніда Маслова). Укладник Марчук Г. С.- Луцьк: Твердиня, 2009. - 491 с

Завдяки ДП "Волинські старожитності" уперше вийшла книжка про дослідника Луцька Леоніда Маслова
Гаврилюк О. Н. Питання вивчення і збереження української культурної спадщини у діяльності Леоніда Маслова // Історичний архів. Наукові студії: Збірник наукових праць. — Миколаїв: Вид-во МДГУ ім. Петра Могили, 2008. — Вип. 1. — 200 с
Маслов Л. Архітектура старого Луцька — Львів: Наша Батьківщина, 1939
У Луцьку - вечір-портрет «Життєвий і творчий шлях Леоніда Маслова»
Як на Волині колись фотографувалися
Маслов Микола Васильович
Як Москва нищила українську архітектуру. Леонід Маслов
Спокій
Колосок Б. Нові факти біографії Леоніда Маслова // Київська старовина. 1997. № 5 (317)
Пробоєм. 1942. ч. 11. Прага, Місячник культури, Kramerius. З архітектурних волинських пам'ятників. Л. Маслов
Пробоєм. 1942. ч. 10. Прага, Місячник культури, Kramerius. Волинські замки. Л. Маслов
Маслов Л. Дерев’яні церкви Холмщини та Підляшшя. Леонід Маслов. Краків, 1941, “Українське Видавництво” Минуле і сучасне ч. 15
Леонид Маслів. Любартів заамок у Луцьку. ст 348-354. Наша культура. 1937
Леонид Маслів. Любартів заамок у Луцьку. ст 484-493. Наша культура. 1937

«…Стара українська архітектура, чи то мурована, чи дерев’яна, чи то світська, чи церковна, є доказом великої мистецької культури минувших поколінь нашого народу…»

Факти з праць Леоніда Маслова

…орнамент на міській брамі Олики східного походження.

…1801 року цар Павло І заборонив будувати трьохбанні церкви, які були найхарактерніші для української церковної архітектури

Микола Маслов

Микола Маслов. Батько Леоніда Маслова. Був одним із ініціаторів створення Волинського українського об’єднання. Голова Волинського громадського комітету допомоги голодуючим в Радянській Україні. Сенатор та заступник сенатора від Волині у польському Сенаті протягом 1930-х.

Крім політичної, вів активну громадську діяльність у Луцьку. Протягом кількох років був президентом українського клубу «Рідна хата», згодом став головою Товариства імені Лесі Українки, яке займалося шкільництвом у Луцьку, засновником Товариства Петра Могили, яке займалося релігійними питаннями. Також вів активну діяльність в деяких інших організаціях та комітетах.

"... Стара українська архітектура, чи то мурована, чи дерев'яна, є доказом великої мистецької культури минувших поколінь нашого народу..." (Леонід Маслов)

Леонід Миколайович Маслов (1909 - 1943 рр. (розстріляний німцями у Здолбунівській тюрмі)) - інженер-архітектор, дослідник церковної та світської архітектури Західної Волині, перший дослідник історії української архітектури Волині. Батько Леоніда Маслова - Микола Васильович Маслов - відомий правник, член уряду Української Народної Республіки, 1920 року емігрує до Польщі. Сім'я тривалий час мешкає в Луцьку

Архітектура старого Луцька. 1939

Луцьк, вулиці 8 березня, 12-VIII-38. Будинок Стефана Ґоланського. Будинок знищений під час війни

Фото