Маслов Леонід

Маслов Леонід

18 квітня 1909 - народився Леонід Миколайович Маслов в губернському місті Катеринославі (нині – Дніпро). Український інженер-архітектор, визначний дослідник церковної та світської архітектури Західної Волині, міжвоєнної доби. Батько правник Миколи Васильовича Маслова з м. Лубен на Полтавщині, у молоді роки член Української студентської громади м. Санкт-Петербурга, під час Національної революції 1917–1921 років - членом уряду Української Народної Республіки.
1920 - родина емігрує до Польщі, у складі якої на той час перебувала Західна Волинь. Пізніше сім'я Маслових переїхала до Луцька. Родина оселилися на вул. Коперніка, 9, а пізніше – на вул. Болеслава Хороброго, 15 (проспект Волі).
1929 - в місті Влоцлавек закінчив природничо-математичний відділ гімназії.
- Вищу освіту здобув на архітектурному відділі Варшавської політехніки. Був членом українського мистецького гуртка «Спокій» приймавучасть у виставках.
1931 - як студент проходив практику в Луцьку при дирекції громадських робіт.
1933–1934 - практика при міському управлінні на реставраційних роботах Луцького замку. У вільний час фотографував та обстежував волинські церкви та інші пам’ятки архітектури.
1935 - 1937 - після закінчення політехніки працював заступником керівника робіт на будівництві Любомльського повітового староства. Водночас він збирав матеріали про навколишні давні архітектурні споруди, співпрацює з Народним музеєм у Львові.
1939 - одружився з Євгенією Іванівною Дублянською, яка 24 грудня 1941 року народила доньку Віру.
Прихід на Західну Волинь більшовицького тоталітарного режиму, що реально загрожував арештом, змушують молоду сім'ю шукати порятунку на тій території Другої Речі Посполитої, яка була окупованою гітлерівською Німеччиною.
Маслов працює архітектором у Варшаві, пізніше - у Кракові.
1941 - подружжя Маслових у вересні переїздить до Здолбунова, що на Рівненщині. Тут Леонід Миколайович працює інженером, водночас він викладає в Рівненській будівельній школі, спілкується з науковцями та видавцями Києва та Львова, отримує нагороди за конкурси на найкращі проекти меблів, що відбувалися у Львові.
1943 - Леоніда Маслова як заручника у відповідь на акцію рівненських підпільників заарештовують гітлерівці й кидають у місцеву в'язницю.
17 серпня 1943 - життя молодого, сповненого сили й творчих задумів інженера-архітектора обірвалося. Він був розстріляний німцями в Здолбунові.
Леонід Маслов започаткував дослідження української дерев’яної церковної архітектурної спадщини Волині, Холмщини, Підляшшя та Лемківщини. Перший дослідник історії української архітектури Волині, який за часів Польщі видав свої праці українською мовою і зробив значний внесок у дослідження і пропаганду історико-культурної спадщини України.
1999 - започатковано обласну архітектурно-мистецьку премію імені Леоніда Маслова (до 90-річчя від дня народження архітектора).
Праці:
"Деревяні церкви Холмщини та Підляшшя" (1941 р.)
"Архітектура старого Луцька" (1939 р.)
2009 - Сучасне видання - Укладник Марчук Г. С. Одне надійне життя… (до 100-річчя від дня народження Леоніда Маслова). - Луцьк: Твердиня, 2009. - 491 с

«…Стара українська архітектура, чи то мурована, чи дерев’яна, чи то світська, чи церковна, є доказом великої мистецької культури минувших поколінь нашого народу…»

Факти з праць Леоніда Маслова

…орнамент на міській брамі Олики східного походження.

…1801 року цар Павло І заборонив будувати трьохбанні церкви, які були найхарактерніші для української церковної архітектури

Архітектура старого Луцька. 1939

Луцьк, вулиці 8 березня, 12-VIII-38. Будинок знищений під час війни

Фото