Сосновський Томаш Оскар

Новомалин - Рим

Сосновський Томаш Оскар

1810 12 грудня - народився в м. Новомалин Волинської губернії. Почесний доктор 24 художніх академій світу.
Вчився у Кременецькому ліцеї.
1833 - 1835 роках продовжував навчання у Варшаві. Студіював рисунок і живопис у Ксаверія Яна Канєвського та Антонія Бланка, скульптуру в Павла Малінського.
навчався у Берліні під керівництвом Крістіана Рауха та в Римі у робітні П'єтро Тенерані, працював у майстерні котра належала раніше А.Канові.
1843 - 46 - мешкав у Варшаві.
Повернувся до Риму, де посів професора скульптури в Академії Святого Луки.
Головне місце у творчості митця займають скульптури на біблійну тематику.
1850 - 1860 рр. скульптор; виконує свої найкращі роботи: три рельєфи Божої Матері з дитиною, скульптури «Мадонна з немовлям», «Материнство Марії», «Мадонна непорочного зачаття», «ЕССЕ НОМО», «Христос на смертному одрі», «П'єта», «Едіп і Антігона», «Портрет Ю.Коженовського» . Жоден скульптор-класицист XIX ст. не створив стільки бездоганно досконалих художніх робіт, пов'язаних з образами Богоматері та Христа.
Сосновський жив просто і скромно. Французький дослідник Луї Веуіллот писав: «Скульптор володіє в Україні палацом, повним королівських коштовностей та більше як 4000 підданими. Все це залишив, щоб створювати скульптури в Римі, а праця над створенням цих скульптур спонукає його забути про турботу про себе та славу. Яку ж славу міг здобути собі скульптур у Франції, користуючись прибутками, які приносили його 4000 підданих. Та він влаштував для себе майстерню, схожу на сарай. Не випускаючи долота з рук і не перестаючи працювати, підкріплюється шматком хліба або іноді якоюсь їжею, принесеною із загальної кухні. Ховається, якщо хтось прийде оглядати його роботи.
1886 27 січня - помер в Римі, похований на кладовищі Кампо Верано