Луцька художня школа 50 років

25 жовтня 2011 року

Луцька художня школа

Луцьку художню школу - провідний заклад початкової художньої освіти було відкрито 15 травня 1961 року. її першим директором став талановитий педагог, фаховий художник (закінчив живописно-педагогічне відділення Одеського художнього училища) Петро Костянтинович Сензюк, який навколо благородної ідеїу справі навчання та виховання обдарованих дітей зумів об'єднати когорту професіоналів - випускників різних мистецьких закладів України Корунський Л.І., Колмак А.В., Черній В.О., Кирилков В.Ф., Ніколаєнко А.О. та ін. З 1989 року і до сьогодні педагогічний колектив школи очолює один із перших її випускників - Іван Миколайович Гаврилюк, який продовжує традиції, започатковані його попередниками, та успішно йде в ногу з часом, запроваджуючи нові методи та форми навчання в царині образотворчого мистецтва. Цей учбовий заклад відіграв важливу роль у формуванні художнього життя обласного центру. У ньому тровчу діяльність розпочали провідні художники міста: Шмаков О.М., Банах М., Шамрила М.П., Кирилков В.Ф., Кумановський М.І., та ін. З думками цих митців рахувалися, до їхніх порад прислуховувалися, Їхня творчість певною мірою була взірцем для наслідування їхніх вихованців. Кожен із них створив свій мистецький світ, вніс вагому лепту у розвиток та становлення художнього життя Луцька.

Впродовж п'ятдесятирічної діяльності Луцька художня школа залишається генератором ідей у справі розвитку творчих особистостей, естетичного виховання підростаючого покоління. За роки роботи у її стінах початкову художню освіту здобули понад 3 тис. обдарованих дітей. Багато її колишніх вихованців согодні - це відомі художники, скульптори, архітектори, мистецтвознавці, педагоги. Великий внесок у мистецьку скарбницю Волині зробили Олександр Валента (1944 - 1999), і Кость Шишко (1940 - 2002) - один із перших учнів П.К.Сензюка. Їхні імена сьогодні - це легенди художнього життя Луцька. Викладачі школи нині, серед яких: Рожковська Л.Є., Івашків Г.М.,Салинська Л.А., Попова В.С., Яковець Г.С., Конська В.П., Русанович А.М., Кучма О.Ю., Чумак А.Ю., Гаврилюк І.М. - вони також випускники цього навчального закладу.

Основний курс навчання у школі відповідає чотирьом рокам, впродовж яких учні отримують базові знання з живопису, скульптури, рисунку, композиції, історії образотворчого мистецтва. У 1990 році тут було започатковане п'ятирічне, а згодом (з 1996) - шестирічне навчання, коли після опанування основної програми діти в наступні роки почали вивчати предмети за спеціальностями: дизайн, худ. текстиль, графіка. Це дозволяє їм, відшліфовуючи базові знання, впритул наблизитись до реалізації мрії стати художником, під керівництвом фахівців підготуватись до вступу у спеціальзовані заклади. Іще нововведенням дирекції художньої школи стала організація дворічного навчання для дітей старшого віку, а також підготовчі курси для молодшого.

З метою співпраці в навчальному процесі і цільової підготовки учнів до вступу у вищі учбові заклади заключено договори між школою і Українською академією дизайну (м.Львів), Львівською національною академією мистецтв, Косовським інститутом прикладного та декоративного мистецтва.

До послуг викладачів та учнів школи - бібліотека з книжковим фондом понад 5 ти. примірників з історії вітчизняного та зарубіжного мистецтва, інтернет, натюрмортний фонд та виставковий зал, у якому постійно експонуються виставки.

Окремою сферою діяльності школи є виставкова робота, якій приділялось багато уваги вже на початках існування цього навчально-виховного закладу (перша виставка учнів відбулася вже у 1962 році). Особливо активно у цьому напрямку педагогічний колектив працює останніми роками, залучаючи та заохочуючи своїх учнів брати участь не лише у міських, а й обласних та міжнародних імпрезах. Знаменною подією у біографії художньої школи стала ювілейна виставка її учнів в Арт-галереї Волиського відділення Спілки художників України у 2006 році - з нагоди 45-річчя. На ній свої здобутки в царині живопису, графіки, скульптури, декоративно-прикладного мистецтва демонстрували кращі вихованці. В Художньому музеї Луцька було відкрито експозицію творів викладачів цього закладу. Кожен із них це яскрава творча особистість, професіонал своєї справи, невтомний сіяч доброго, вічного і прекрасного в душах талановитих дітей.

У 2001 році Художня школа вперше зініціювала проведення Міжнародного пленеру юних художників. Відтоді їх відбулося чотири. У них брали участь вихованці подібних закладів з різних регіонів України та з-за кордону.Мета проведення пленеру - залучити дітей до творчої діяльності, спонукати до живого спілкування зі своїми однолітками - юними художниками, заохотити до наполегливої праці над собою, над розвитком своїх здібностей.

Конкурс "Писанковий дивосвіт", який вперше відбувся на базі школи у 1996 році - це іще одна сторінка діяльності цього навчального закладу. Його метою проведення та пріоритетним завданням є відродження традицій українського народного мистецтва, опанування учнями технік та прийомів писанкарства, вивчення його традиційних символів та знаків і їхнє творче переосмислення. Працюючи над творами для цього конкурсу, дитина неначе продовжує єдиний ланцюг традицій, що з'єднує кожного з нас із предками та минувшиною. Його учасники - діти 1 - 3 класів, у яких творчий процес створення писанок є обов'язковим завданням з предмету "композиція", за бажанням учні 4 - 6 класів. Також до участі запрошуються і загальноосвітні школи міста.

За роки існування художня школа у Луцьку набула високого статусу, започаткованого ще у 1970-х роках. Вона і надалі залишається провідним центром виховання художньої еліти краю. Її високий рейтинг тримають кращі викладачі на чолі з директором – заслуженим працівником культури І.М.Гаврилюком. їхнє професійне викладання предметів у галузі образотворчого мистецтва викликає пошанування і вдячність вихованців – майбутніх художників

Старикова О.Л., провідний науковий співробітник Художнього музею

Колектив школи

Гаврилюк Іван Миколайович - директор, заслужений працівник культури, член спілки дизайнерів

Салинська Люмила Аркадіївна - заступник директора з навчальної роботи, старший викладач

Конська Віра Петрівна - старший викладач

Івашків Галина Миколаївна - викладач, член Національної спілкиХудожників України

Ядчук-Богомазова Тетяна Степанівна - викладач, член Національної спілки художників України

Стельмах Лілія Степанівна – викладач, член Національної

спілки художників України

Рожковська Любов Євстафіївна - викладач, голова профспілки

Замкова Валентина Степанівна – викладач

Борисюк Надія Йосипівна – викладач

Попова Валентина Степанівна - викладач

Пантелєєва Людмила Василівна - викладач

Манько Людмила Леонідівна - викладач

Лук'янченко Лариса Миколаївна - викладач

Русанович Андрій Маркович – викладач

Кучма Ольга Юріївна - викладач

Чумак Алла Олександрівна – викладач

Палій Світлана Миколаївна - викладач

Палій Сергій Миколайович - викладач

Гаврилюк Олександр Іванович - викладач

Гаврилюк Софія Іванівна - викладач

Лошак Петро Миколайович – викладач

Діхтярук Світлана Миколаївна – викладач

Пилипчук Наталія Данилівна – викладач

Дмитрук Олег Ростиславович - викладач

Адміністративно-господарський персонал

Щербик Олександр Степанович - заступник директора по

господарській роботі

Усанова Наталія Миколаївна - головний бухгалтер

Ведринська Антоніна Олексіївна - бухгалтер

Бардюк Галина Степанівна - секретар-діловод

Костюк Валентина Євгенівна - бібліотекар

Іваньоха Марія Володимирівна - лаборант

Іванчук Наталія Євгенівна - техпрацівниця

Пархомчук Таміла Валентинівна - техпрацівниця

Третяк Софія Степанівна - техпрацівниця

Оліщук Лариса Петрівна - техпрацівниця

Войтас Леонтій Володимирович - нічний сторож

Грень Володимир Іванович - нічний сторож

Пуршак Тамара Валентинівна - нічний сторож

Салатюк Тетяна Володимирівна - двірник