Львівська академія мистецтв

Виставка іконопису. м. Львів

20 квітня 2011 року

Кафедра

Кафедру сакрального мистецтва Львівської Національної Академії Мистецтв засновано в 1995 р. Підготовку фахівців сакрального мистецтва від початку заснування кафедри здійснювали провідні фахівці галузі: Микола Бідняк († 2000р.) - лауреат Державної премії України ім.Т.Шевченка, Кавалер ордена Ярослава Мудрого V ступеня, член Асоціації митців, що малюють устами; Карло Звіринський († 1997р.) – відомий художник, один із ініціаторів утворення кафедри; Володимир Овсійчук – доктор мистецтвознавства, лауреат Державної премії України ім..Т.Шевченка, Заслужений діяч мистецтв ; художник, теолог, культуролог о.Ласло Пушкаш, відомий художник В.Патик. Для читання курсів лекцій на відділ запрошувалися авторитетні науковці і теологи: патріарх УАПЦ Димитрій Ярема, віце-ректор Українського католицького Університету в Римі о.доктор І.Музичка, ректор Семінарії Святого Духа у Львові о.І.Прах, доктор канонічного права о.М.Димид, доктор філософії Д. Степовик, відомий художник О.Мазурик (Франція), відомий дизайнер В.Паньків (Польща), мистецтвознавець В.Грешлик (Словаччина), науковий співробітник університету м.Монреаль (Канада) Я.Креховецький, відомий візантиніст доктор Т.Шпіглік (Франція).

Концепція діяльності кафедри передбачає реалізацію довготермінової програми відродження та популяризації українського іконопису, його самобутньої стилістики. Метою діяльності підрозділу академії є й відродження з відомих причин знищеної вікової традиції сумісних жанрів сакрального мистецтва – сакральної металопластики, священичого одягу, золотого шитва, мистецтва книги, сницарства тощо.

Крім вище згаданих, до викладу долучались і працюють: професор Лідія Коць-Григорчук, відомий художник, кандидат мистецтвознавства Роксолана Косів, приват-доцент Кость Маркович, старші викладачі Лев Скоп та Роман Кислий, викладачі Любов Яцків, Степан Юзефів, Василь Сивак, Юрій Гречин та Тарас Лесів. Для читання теоретичних дисциплін в ділянці богослов’я та основ християнства запрошено випускника Люблінського Католицького Університету (Польща) Ігоря Шабана.

На кафедрі готують спеціалістів широкого профілю, крім класичного іконопису (дошка, левкас, темпера, позолота) студент в процесі навчання згідно програми вивчає техніки фресок(аль-фреска, фреска по сухому тиньку), знайомляться з технікою мозаїки, вітражу.

Дипломні роботи студентів на 90% виконують для об’єктів безпосередньо на об’єктах (храми, каплиці).

Дипломні та курсові роботи студенти кафедри часто виконують на реальних об’єктах. Це, зокрема, проекти для монастирської церкви у Перемишлі (Польща), вітражі церкви у місті Нансі (Франція), проект поліхромії храму Різдва Пресвятої Богородиці у Львові, ікони іконостасу студентської церкви Святого Духа у Львові. Під час проходження літньої практики студенти виконали поліхромію меморіальної каплиці пам’яті полеглих вояків Української Полвстанської Армії у с. Білий Камінь, ікону для каплиці Військово-Морських Сил України у Севастополі, розписи та ікони для церкви при військовій частині у Львові, велику та складну реставраційну роботу твору видатного художника першої половини ХХ ст..Антона Монастирського у храмі Преображення Господнього у Бориславі на Львівщині.

Нині, після п’ятнадцяти років діяльності, кафедра сакрального мистецтва користується визнанням в Україні й поза її межами. Тут навчаються студенти різних конфесій, члени чернечих згромаджень з різних регіонів країни та з-за кордону (Словаччина, Бразилія, Франція).

Викладачі і студенти кафедри беруть активну участь у виставках, наукових конференціях, пропагують українське сакральне мистецтво у засобах масової інформації. До 200-річчя Різдва Христового вони експонували свої твори у Львівському Палаці мистецтв. Іконописні роботи студентів демонструвалися на виставці в Українському Католицькому Університеті у Римі, де працював міжнародний науково-теоретичний семінар (за участю викладачів та студентів кафедри). Щороку під час Різдвяних свят кафедра організовує показ ікон у єпархіальному музеї Самбірсько-Дрогобицької єпархії. Викладачі та студенти кафедри брали активну участь у підготовці візиту Святішого Отця Івана Павла ІІ в Україну.

Василик Роман Якимович – Заслужений діяч мистецтв України, Народний художник України, Завідувач кафедри сакрального мистецтва Львівської Національної Академії Мистецтв, професор.

1947 року народження.

У 1968р. закінчив Ужгородське художнє училище ім..Ерделі.

У 1973р. закінчив Львівський державний інститут прикладного і декоративного мистецтва (тепер Львівська Національна Академія Мистецтв).

Вчителі з фаху: К.Звіринський, М.Яців, В.Овсійчук.

З 1997 до 2000рр. – завідувач кафедри проектування інтер’єрів Львівської академії мистецтв.

На педагогічній роботі у Львівській Національній Академії Мистецтв – 35 років, загальний творчий стаж – 40 років.

Засновник першої в Україні кафедри сакрального мистецтва (1995р.) та автор концепції її діяльності.

Упродовж останнії років викладає навчальні курси «Історія і теорія сакрального мистецтва», «Композиція», «Робота в матеріалі», «Основи сакрального мистецтва та іконографії» у Львівській Національній Академії Мистецтв.

Окрім того вів курси:

- «Історія, теорія і практика українського сакрального мистецтва» для студентів університетів Мельбурна і Брума (Австралія);